Vážení přátelé Memoriálu Vrby a Wetzlera

Náš organizační tým stejně jako vy pečlivě sleduje vývoj pandemické situace v Česku, na Slovensku a v Polsku. Pořád přemýšlíme, co můžeme udělat pro to, aby dobře nastartovaná tradice pochodu z Osvětimi do Žiliny po stopách hrdinů Vrby a Wetzlera dál pokračovala i v současných podmínkách.

K dnešnímu dni se nám jeví jako nerealistické vrátit se k organizování velkého pochodu s doprovodnými službami a společným ubytováním v horských chatách. Nelze odhadnout, jaká opatření a jaké podmínky pro setkávání budou platit v jednotlivých zemích. K tradiční formě pochodů bychom se rádi vrátili v roce 2022.

Je možné, že jednotlivcům a malým skupinám bude umožněno trasu samostatně projít. Rádi jim v takovém případě poskytneme veškeré informace o trase, významných bodech a možnostech ubytování. Je jedním z cílů projektu Vrba-Wetzler Memoriál, aby pochod mohl absolvovat kdokoliv a kdykoliv.

Za tím účelem také pracujeme na vytýčení trasy formou informačních tabulí na konkrétních místech, která lze identifikovat s příběhem útěku Vrby a Wetzlera. První takové tabule budou díky spolupráci s místním úřadem i Žilinským samosprávným krajem letos osazeny v obci Skalité, a to na místech spojených s Andrejem Čaneckým. Pokud to okolnosti dovolí, připravujeme neformální setkání při odhalení těchto desek ve Skalitém v prvním týdnu měsíce srpna/augusta.

Dále Vás zveme do Žiliny na setkání v Neologické synagoze v sobotu 7. 8. 2021. Chceme vytvořit příležitost pro setkání naší komunity a připravujeme hodnotný kulturní program. Budeme vás průběžně informovat.

Online Hovory Vrba-Wetzler Memoriálu, které pořádáme jako náhradu živých setkání, se setkaly s dobrou odezvou, proto v nich budeme pokračovat. Konají se vždy poslední čtvrtek v měsíci a můžete je (i ze záznamu) sledovat na Facebooku www.facebook.com/vrbawetzler .

Pokud jste letos nebo vloni zaplatili poplatek za pochod, máte možnost jej převést do příštího roku, kdy doufáme, že už se uskuteční. Všem přihlášeným se ozveme. Zvažte prosím také finanční dar na tento projekt, na němž už druhým rokem pracujeme bez jakéhokoli honoráře.

ICEJ