Všem mým vzácným přátelům z Pochodu po stopách hrdinů 2017

Chtěla bych poděkovat všem, kdo se v posledních čtyřech letech připojili k pochodu Vrba-Wetzler Memoriálu, zejména těm, kteří vynaložili množství práce a času, aby se tento projekt úspěšně zrodil. Děkuji ICEJ, Fedorovi Gálovi, Mojmíru Kallusovi, Peteru Švecovi, Robertu Schmidtovi a mnoha dalším.

Rudiho dcera Zuza Vrbová přišla s vizí vytvořit akci, která by uctila hrdinský čin jejího otce. Tento pochod dokonale vyjadřuje Zuzanina ducha. Jednou mi říkala, že smyslem života je pro ni nacházet sounáležitost s lidmi, kteří zaujímají v jejím srdci výjimečné místo. Jí se v jejím krátkém životě, který trval pouhých 59 let, podařilo tohoto cíle dosáhnout. Je úžasné, že jsem cítila jejího ducha, když jsme společně kráčeli polskými horami a údolími, povídali si a přemýšleli o útěku Rudiho a Freddyho, kteří svým neuvěřitelně hrdinským činem zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách.

Přeji Memoriálu, aby pokračoval po mnoho let a inspiroval mnohé další k tomu, aby přemýšleli, co znamená pro lidstvo slovo „svoboda“.

Robin Vrba, srpen 2017

Fotoalbum